Daily Bloger

Adam 14.12.2020

LOCKTIME: czas blokady transakcji Bitcoin

Polecane: Bryczesy Pikeur

W tym miejscu, gdyby ktoś zadał Ci pytanie "jak działa Bitcoin?", Możesz odpowiedzieć, że: bitcoin działa w oparciu o rozproszoną księgę, której kopia znajduje się na każdym urządzeniu podłączonym do sieci. W związku z tym, że bitcoin korzysta z sieci p2p, nie musimy polegać na żadnym pośredniku, ponieważ wszystko jest określane przez z góry określony kod i obliczenia matematyczne. Bitcoin działa w sposób zdecentralizowany, a zatem przejrzysty, więc każdy może w dowolnym momencie prześledzić ścieżkę każdego BTC w obiegu.

Sieć bitcoin składa się z setek tysięcy węzłów, z których każdy jest serwerem dla całej sieci. Wszystkie mają tę samą podstawową konfigurację, dzięki czemu mogą jednocześnie odbierać i wysyłać bitcoiny. Konfiguracja każdego węzła jest konfigurowana za pomocą hasła, a serwer uruchamia specjalne oprogramowanie, do którego ma dostęp tylko operator portfela.

STRUKTURA WĘZŁA: Sieć Bitcoin

Sieć Bitcoin jest siecią p2p, więc składa się z tysięcy węzłów, z których każdy jest serwerem dla całej sieci.

Każdy węzeł sieci utrzymuje kopię łańcucha bloków, dzięki czemu możliwe jest odtworzenie stanu księgi z różnych węzłów. Nie jest jednak możliwe cofnięcie transakcji, ponieważ nie istnieje księga główna, do której należy transakcja.

Każdy łańcuch bloków to sekwencja znaków, zwanych kluczami publicznymi, które podpisują każdy blok unikalnym kodem. Klucz prywatny użytkownika jest przechowywany w pliku nazwanym jego imieniem i jest dostępny tylko dla innych węzłów w sieci.

Blok zawiera klucz prywatny, czas, w którym został utworzony, współczynnik trudności używany do wyszukiwania bloków z dużą liczbą użytkowników oraz współczynnik trudności, który uniemożliwiał wybór. Format pliku różni się w zależności od sieci, ale podstawowa idea jest taka sama.

LOCKTIME: czas blokady transakcji Bitcoin

Czas blokady nowej transakcji bitcoin jest kontrolowany przez użytkownika, który jest określony w umowie zawartej przez użytkownika i dostawcę portfela cyfrowego. Jeśli użytkownik nie poda kodu PIN, transakcji nie będzie można cofnąć.

KREDYT KONSUMENCKI: Co Konsument mówi o Bitcoinie?

Protokół Bitcoin nie ma formalnej waluty, ale w języku angielskim jest znany jako "notatka cyfrowa". Jest prawnym środkiem płatniczym w większości krajów świata. Możesz przeczytać więcej o statusie prawnego środka płatniczego Bitcoin w angielskiej wersji językowej umowy z siecią Bitcoin.

Czy muszę akceptować kryptowalutę jako metodę płatności?

Po stronie użytkownika nie ma obowiązku zamiany jego kryptowalut na tradycyjne pieniądze. W większości krajów świata odpowiedź brzmi "nie".

Na przykład w Stanach Zjednoczonych Departament Sprawiedliwości przyjął, ale nie wniósł oskarżenia przeciwko Satoshi Nakamoto i jego współpracownikom o kradzież ponad miliona bitcoinów. W maju tego roku rząd zgodził się uregulować rynek wirtualnej waluty. Przepisy będą miały wpływ na firmy zajmujące się wirtualnymi walutami i osoby fizyczne, które handlują takimi walutami. Nie powinno być wątpliwości, że pojawienie się firm kryptowalutowych i osób fizycznych w tej branży zwiększy konkurencję i zaowocuje lepszymi produktami i usługami.

Czy moje bitcoiny będą bezpieczne dzięki pieniądzom cyfrowym?

Twoje bitcoiny są przechowywane w portfelach cyfrowych. Są bezpieczne dzięki pieniądzom cyfrowym, ponieważ Twoje zasoby cyfrowe są kontrolowane przez kogoś innego. Kiedy Twoje bitcoiny zostaną zgubione lub skradzione, Twój tradycyjny portfel cyfrowy przestanie działać. Bardziej efektywne jest wysyłanie bitcoinów do innego portfela cyfrowego, w którym będą one bezpieczne przynajmniej przez jakiś czas.

Aby dowiedzieć się więcej o cechach portfeli cyfrowych i wybrać właściwy, przeczytaj:

  • jak wybrać odpowiedni portfel bitcoin
  • Jak działa Bitcoin?

Kiedy ktoś przesyła bitcoiny na adres innego użytkownika, tworzona jest transakcja, w której klucz publiczny nowego właściciela jest powiązany z określoną ilością bitcoinów. Następnie transakcja jest podpisywana kluczem prywatnym. Nie ma więc możliwości, aby ktoś wysłał nasze bitcoiny bez naszej zgody

Tagi: wirtualne waluty